Gå til siden indhold
Lev
Støt

Støt Lev

1/3

Støt som privatperson eller virksomhed. Alle bidrag hjælper med at støtte mennesker med udviklingshandicap.

Vælg støtteform

Ny regering - nye tider?

Det nye regeringsgrundlag indeholder et par spændende løfter på handicapområdet, som kan få meget positiv betydning for mennesker med udviklingshandicap.

Redigeret — Af Anni Sørensen

Magasinartikel
Anni Sørensen

Sara Skytte

Det nye regeringsgrundlag indeholder et par spændende løfter på handicapområdet, som kan få meget positiv betydning for mennesker med udviklingshandicap. Der er bestemt også emner, jeg savner i regeringsgrundlaget (ikke mindst et opgør med dele af Rammeaftalen), men her vælger jeg at fokusere på det positive.

Den nye regering ønsker at flytte ”de mest komplekse” dele af social- og handicapområdet fra kommunerne til regionerne. Hvilke dele der er tale om, er der stor uklarhed om, men jeg tillader mig at være forsigtig optimistisk. Måske kan det blive et reelt opgør med kommunernes fulde myndigheds- og finansieringsansvar på handicapområdet – det vil være et vigtigt skridt i den rigtige retning.

Regeringen vil desuden indføre gratis special- og omsorgstandpleje allerede fra 2027. Det er special-ordninger, som rigtig mange mennesker med udviklingshandicap benytter, og jeg er glad for, at regeringen tager det skridt. Både fordi det trods alt fjerner en udgift fra de pressede budgetter, som mange med udviklingshandicap lever med, og fordi det er et element i bekæmpelsen af ulighed i sundhed.

"Måske kan det blive et reelt opgør med kommunernes fulde myndigheds- og finansieringsansvar på handicapområdet”

I Lev vil vi, som vi altid gør, søge dialog med de relevante ministre og ordførere i forbindelse med udmøntningen af disse og andre af regeringsgrundlagets initiativer. Det er et vigtigt arbejde, hvor vi skal sikre, at vilkår og muligheder for mennesker med udviklingshandicap også er i fokus, og at deres særlige behov prioriteres.

Men fra vores repræsentantskabsmøde i november bliver det med en anden end mig ved roret. Jeg har nemlig, efter næsten ti år som landsformand, besluttet at gå på pension og give stafetten videre.

Det har de senere år været vanskelige tider i dansk socialog handicappolitik. Vi er blevet mødt med alvorlige angreb på rettigheder og vilkår for mennesker med udviklingshandicap, og det har krævet store ressourcer i hele vores forening. Alligevel har vi formået at styrke vores indsats på en lang række områder. Både lokalt og nationalt. Det er en kæmpe bedrift af Lev, som jeg er stolt over at have stået i spidsen for.

Det arbejde skal der nu findes en ny landsformand til,, som kan videreføre og udvikle endnu mere. Der er mere end nogensinde brug for et slagkraftigt Lev – både som det fællesskab vi er, og som et helt uundværligt talerør for mennesker med udviklingshandicap og deres familier.